Dr. Udvardy György püspök

Dr. Udvardy György püspök
Pécsi Egyházmegye

2018. augusztus 9., csütörtök

„Tíz nap a békéért” – japán kezdeményezés az atombombatámadás áldozataiért



„Tíz nap a békéért” – japán kezdeményezés az atombombatámadás áldozataiért

A japán püspökök mint minden évben, így idén is elindították a „Tíz nap a békéért” kezdeményezést a hirosimai és a nagaszaki atombomba robbantás áldozatainak emlékére. „A béke fenyegetés alatt áll az egész világon” – írják felhívásukban.

1945. augusztus 6-án Hirosimára, augusztus 9-én Nagaszakira dobtak atombombát az amerikaiak. A helyi egyház Japánban már több mint 30 éve minden évben megtartja a „Tíz nap a békéért” kezdeményezését. A terv azt követően született meg, hogy Szent II. János Pál 1981. február 25-én Hirosimában felhívást tett közzé a kiengesztelődésre.

A békét fenyegetik a nukleáris fegyverek

„A súlyos regionális konfliktusok, a terrorizmus, a nukleáris fegyverek fenyegetése, a menekültek problémája, a diszkrimináció különböző formái, a gazdasági egyenlőtlenségek továbbra is veszélyeztetik a világ lakóinak békéjét.” Joseph Mitsuaki Takami, nagaszaki érseke, a japán püspöki konferencia elnöke így fogalmaz üzenetében. A főpásztor a nukleáris fegyverek betiltását kéri és emlékeztet a vonatkozó ENSZ egyezményre, amelyet csak néhány, összesen 11 ország ratifikált. „Az elrettentés a béke megtartásának kísérlete fegyverek által. A konfliktus tényezőinek növelésével, mint az ellenségesség, a kölcsönös bizalmatlanság, az érdekkonfliktusok apránként megtörik a kiengesztelődés, a béke és a kölcsönös megértés alapjait.”

„Tíz nap a békéért” a béke építőinek képzésére

Andrea Lembo atya, a Pápai Külmissziós Intézet (PIME) japán elöljárója a Vatikáni Rádiónak nyilatkozva elmondta: a „Tíz nap a békéért” kezdeményezés azért szükséges, hogy a fiatal nemzedékek megismerjék, mi történt a II. világháborúban, illetve képzésük szempontjából is meghatározó. A kezdeményezés kiterjed Japán minden egyházmegyéjére és más vallások képviselőit is bevonják, akik úgy érzik, hogy a nukleáris probléma jelentős azért is, mert – bár eltérő körülmények között – az országot a közelmúltban megrázta a fukushimai atomreaktor balesete. Továbbá Japán közelében található Észak-Korea és az ottani nukleáris helyzet sokakat elgondolkodtat. Fontos tehát, hogy a fiatalok megértsék a konfliktusok következményeit. Lembo atya elviszi a fiatalokat Okinawába, ahol nagyon érezhető az amerikai katonák jelenléte. Ott megláthatják, hogy milyen az élet a fegyverek közelében az ún. béke nevében.

Még mindig bizonytalan Hirosima és Nagaszaki áldozatainak száma

Andrea Lembo atya emlékeztetett arra, hogy még ma is emberek halnak meg bombák következtében. „Az atombomba miatt életüket vesztett személyek száma még ma is bizonytalan, ami megdöbbentő. Japánban ez az évforduló nagyon élő, mert sok család életében nyílt sebet jelent. A média ezekben az órákban ismerteti sok túlélő történetét. Fontos azonban megérteni, hogy a békét nap mint nap építjük a másokkal való kapcsolatban, amelyet mindig a megértés és a tisztelet jegyében kell megélni” – fogalmaz az olasz pap, a Pápai Külmissziós Intézet japán elöljárója.

A politikusok folytassák a párbeszédet a békéért

A japán püspökök üzenetükben utalnak arra, hogy az emberiség méltóság abból ered, hogy az ember Isten képére teremtetett, tehát minden ember egy családot alkot.  Istentől azt a küldetést kaptuk, hogy építsük a szolidaritást a kiengesztelődésen és a kölcsönös szereteten keresztül. Ebből a meggyőződésből kiindulva az információkat az igazság szeretettel való hirdetésére és egymás megerősítésére, kötelékek létrehozására használjuk. Mindig tartsuk szemünket a világ helyzetén és imádkozzunk, hogy a politikusok folytassák a párbeszédet a kölcsönös előnyök és a béke érdekében, személyes érdekeik helyett.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése