Dr. Udvardy György püspök

Dr. Udvardy György püspök
Pécsi Egyházmegye

2016. május 23., hétfő

Ferenc pápa fogadta Ahmad et-Tajjebet, a kairói al-Azhar szunnita központ főimámját



Ferenc pápa fogadta Ahmad et-Tajjebet, a kairói al-Azhar szunnita központ főimámját


Ferenc pápa május 23-án, hétfőn délben az Apostoli Palotában fogadta Ahmad et-Tajjeb professzort, a kairói al-Azhar mecset és egyetem főimámját, a szunnita iszlám legmagasabb rangú vallási tekintélyét és a kíséretében lévő professzorokat.


A Vatikánba érkező küldöttséget Jean-Louis Tauran bíboros, a Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsának elnöke fogadta, majd elkísérte a Szentatyához a vendégeket.
A nagy vallások vezetőinek a béke melletti, valamint az erőszakkal és terrorizmussal szembeni elkötelezettségét szorgalmazta Ferenc pápa és Ahmad et-Tajjeb, a szunnita muszlim világ szellemi központjának számító kairói al-Azhar mecset és egyetem nagyimámja kettejük hétfői vatikáni találkozóján, amelytől azt remélik, hogy javít a két egyház elmúlt évekbeli fagyos viszonyán.
Ferenc pápa első ízben fogadta a szunniták szellemi vezetőjét, akivel az újságírók előtt át is ölelték egymást. A beszélgetés során Gaid Yoannis Lahzi egyiptomi kopt pap, a Szentatya egyik személyi titkára egyike tolmácsolt.
Federico Lombardi szentszéki szóvivő közleménye szerint a mintegy félórás megbeszélésen a felek mindenekelőtt magának a találkozónak a jelentőségét hangsúlyozták a katolikus egyház és az iszlám közötti párbeszédben. Szó volt a Közel-Keleten élő keresztényekről és védelmükről a térségben dúló konfliktusok és feszültségek közepette.
Elemzők szerint is maga a „történelmi” találkozó számít üzenetértékűnek: Ahmad et-Tajjeb a szunnita teológia központjának számító kairói al-Azhar mecset és egyetem nagyimámja XVI. Benedek pápa 2006-os regensburgi beszéde óta nem járt a Vatikánban, miután a korábbi katolikus egyházfőnek a Mohamed prófétáról és az iszlámról akkor mondott szavait a muszlim világ sértőként értékelte.

A feszültség 2011-ben tovább fokozódott, amikor XVI. Benedek „gyávának” nevezte a szilveszter éjszakáján az alexandriai kopt templomnál elkövetett öngyilkos merényletet, amelyben több mint húszan meghaltak és százan megsebesültek. A katolikus egyházfő akkori beszédében a keresztények védelmét szorgalmazta, amit Ahmad et-Tajjeb az egyiptomi belügyekbe való beavatkozásként értelmezett. Ugyanígy látta a kairói kormány is, amely öt évvel ezelőtt visszahívta szentszéki nagykövetét, akit Ferenc pápa megválasztása után, 2014-ben küldtek ismét vissza a Vatikánba.
Ferenc pápa és Ahmad et-Tajjeb találkozója jelentős lépésnek számít, mivel a katolikus egyháznak sikerült ismét felvennie a kapcsolatot az iszlám egyik legnagyobb teológiai képzési központjával – jelentette ki Szamir Khalíl Szamir egyiptomi jezsuita szerzetes, a bejrúti Szent József Egyetem iszlám tanszékének és a római pápai keleti intézetnek a tanára. A Vatikáni Rádiónak adott nyilatkozata szerint a vatikáni találkozó Ahmad et-Tajjeb számára is fontos volt az Iszlám Állam dzsihadista szervezet által hirdetett szélsőséges vallási nézetek visszaszorítására, amelyek „elfogadhatatlanok az iszlám világ számára is”.
Anba Kyrillos William Samaan, az egyiptomi Aszjút kopt püspöke úgy nyilatkozott a Fides olasz egyházi hírügynökségnek, hogy Ferenc pápa és Ahmad et-Tajjeb találkozója helyreállította a két vallás közötti kapcsolatot. Ezt bizonyítja, hogy a találkozó az egyiptomi lapok címoldalain szerepelt. Úgy vélekedett, hogy XVI. Benedek korábbi szavait a muzulmán világ félreértette.
Ferenc pápa a Béke olajfaág érdemrendet és a Laudato si’ kezdetű enciklikája egy példányát ajándékozta Ahmad et-Tajjeb nagyimámnak.
A mai találkozó volt az első alkalom, hogy az al-Azhar egy imámja a Vatikánba látogat, hogy a katolikus egyházfővel találkozzon. Az America Magazine al-Azharbeli forrásokra hivatkozva azt írja: a nagyimám látogatása annak köszönhető, hogy Ferenc pápa 2013-as megválasztása óta mindig úgy fordult a muszlimok felé, hogy azzal hozzájárult egy új légkör megszületéséhez: a megértés légköréhez.
Ferenc pápa korábban többször is kifejezte, mennyire szeretné, ha ez a találkozó létrejönne; többek között a Mexikóból hazafelé tartó repülőúton is szóba hozta; később pedig követeket küldött a nagyimámhoz, hogy személyes találkozóra hívja a Vatikánba.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése