Dr. Udvardy György püspök

Dr. Udvardy György püspök
Pécsi Egyházmegye

2015. szeptember 14., hétfő

Ferenc pápa: A kereszt útját kövessük a rossz kísértésének legyőzéséhez



Ferenc pápa: A kereszt útját kövessük a rossz kísértésének legyőzéséhez


Ahhoz, hogy a keresztény élet útján haladjunk előre, szükség van a megalázkodásra, mint ahogy Jézus tette a kereszten. Így fogalmazott Ferenc pápa szeptember 14-én, hétfő reggeli szentmiséjén a Szent Márta-ház kápolnájában. A Vatikáni Rádió tudósítása.


A szertartáson részt vettek a „Kilencek Tanácsa” bíborosai, akik szeptember 14. és 16. között üléseznek a Vatikánban. Tizenegyedik összejövetelét tartja a testület, amelyet Ferenc pápa hozott létre, hogy segítsék őt a Kúria reformjában. A Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén a pápa óva intett az ördögtől, aki elámít és romlásba dönt bennünket.
A Szentatya felszólított: óvjuk magunkat a rossz kísértésétől, amely rosszra csábít minket, hogy tönkre tehessen. Ferenc pápa homíliáját a napi olvasmányokból kiindulva mondta el, amelynek főszereplője a kígyó. A Teremtés könyve bemutatja, hogy nagyon ravasz, elcsábít, vonzerővel bír.
A Biblia is azt mondja, hogy hazug, irigy, mert az ördög, a kígyó irigykedése miatt lépett be a világba a bűn. Ez a csábítás romlásba dönt. Megígér számtalan dolgot, de rossz adós a fizetés pillanatában. Pál megharagszik a galatiai keresztényekre, akik sok fejfájást okoztak neki. Felteszi nekik a kérdést: Ki bűvölt el benneteket, akik a szabadságra kaptatok meghívást? A kígyó rontotta meg őket. Ez nem újdonság, mert ez Izrael népének a tudatában élt.
A pápa itt utalt arra, amit az Úr mondott Mózesnek, hogy készítsen bronzkígyót, és aki rátekint, megmenekül. Ez egy forma, de prófécia is, ígéret, amelyet nem könnyű megérteni, mert maga Jézus magyarázza Nikodémusnak, hogy ahogy Mózes felemelte a sivatagban a kígyót, úgy emeltetik fel az ember Fia is, hogy aki hisz Benne, annak örök élete legyen.
A bronzkígyó a keresztre felemelt Jézus alakját idézte. De miért választotta az Úr ezt a csúnya, rossz formát? – tette fel a kérdést a pápa. – Egyszerűen azért, mert eljött, hogy magára vegye bűneinket, és a legnagyobb bűnössé vált anélkül, hogy elkövetett volna egyetlen bűnt is. Pál azt mondja: bűnné vált értünk. Ezzel utal arra a képre, hogy „kígyóvá vált”. Bűnné vált, hogy üdvözítsen minket. Ezt jelenti a mai Ige üzenete, Jézus útját állítja elénk.
Isten emberré lett, és magára vette a bűnt. Pál a filippieknek, akiket nagyon szeretett, elmagyarázza ezt a misztériumot: bár Isten volt, Jézus nem tekintette privilégiumnak, hogy olyan, mint Isten, hanem kiüresítette magát, vállalta a szolgalétet, hasonlóvá vált az emberekhez, megalázta magát, és engedelmes lett egészen a kereszthalálig.
Jézus „megsemmisítette” önmagát, bűnné vált értünk Ő, aki nem ismerte a bűnt. Ez a misztérium: olyanná tette magát, mint egy kígyó, csúnyává. Amikor Jézusra tekintünk a kereszten, sok szép ábrázolás létezik erről, de a valóság más: meg volt tépve, és bűneinktől vérzett. Ezt az utat választotta, hogy legyőzze a kígyót saját környezetében. Jézus Keresztjére kell tekinteni, de nem azokra a szépen megfestett, művészies keresztekre, hanem a valóságra, hogy mi volt az a kereszt abban az időben. Tekintsünk útjára és Istenre, aki „megsemmisítette” önmagát és megalázkodott, hogy üdvözítsen minket. Ez is a keresztény útja. Ha a keresztény ember a keresztény élet útján akar előrehaladni, akkor meg kell alázkodnia, ahogy Jézus tette. Az alázat útja ez, de a megaláztatások magunkra vételéé is, ahogy Jézus viselte azokat.
Szent Kereszt felmagasztalása ünnepén a pápa homíliájában végül Szűz Máriához fordult, és általa kérte a kegyelmet, hogy tudjunk a szeretettől, a hálától sírni, mert Istenünk annyira szeretett minket, hogy elküldte Fiát, aki megalázkodott és „megsemmisítette” magát, hogy üdvözítsen minket.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése