Dr. Udvardy György püspök

Dr. Udvardy György püspök
Pécsi Egyházmegye

2015. november 8., vasárnap

A pápa interjúja egy hajléktalan újságnak: a korrupció mindenütt leselkedik



A pápa interjúja egy hajléktalan újságnak: a korrupció mindenütt leselkedik


Ferenc pápa az utrechti hajléktalan újság címlapján - RV

Ferenc pápa interjút adott a Straatnieuws holland újságnak, amely az utrechti hajléktalanok lapja. A szerkesztőkkel folytatott beszélgetésben a pápa arról beszélt, hogy az egyház támogatja a szegényeket. Kijelentette: egy hívő nem élhet fáraóként.
Minden feszélyezettség nélkül, nyugodtan és derűsen beszélgetett a Szentatya a Szent Márta-házban a holland újság szerkesztőivel, akik úgy jellemezték a pápát, mint nyugodt és barátságos embert, aki ugyanakkor energikus és pontos. Az interjú a legaktuálisabb témákkal foglalkozik.
A kormányokkal világos egyezményekre van szükség, mindig fennáll a korrupció veszélye
Ferenc pápa megállapítja, hogy a kormányokkal lehet megállapodásokat kötni, de azok legyenek tiszta, átlátható egyezmények. Például: mi kezeljük ezt az épületet, de a számlavezetést ellenőrizzük, hogy elkerüljük a korrupciót. A korrupció kísértése ugyanis mindig fennáll a közéletben, a politikában és a vallásos életben egyaránt – magyarázta a Szentatya. A pápa azt is elmesélte, hogy egyszer beszélt egy argentin miniszterrel, akit ő tisztességes embernek tart. Lemondott hivataláról, mert nem tudott fölvállalni bizonyos homályos ügyeket. Akkor a pápa megkérdezte tőle: Amikor segélyeket küldtök, élelmet, ruhát, pénzt a szegényeknek és a rászorulóknak, mennyi érkezik el hozzájuk? Azt felelte: 35%. Ez azt jelenti, hogy 65%-a elvész. Ez a korrupció: egy darab nekem, még egy darab nekem – folytatta a pápa.
Az egyház javai a kórházaknak és az iskoláknak kellenek
Az egyház javairól szólva Ferenc pápa elmondta, hogy azok magának az egyházi struktúráknak a fenntartásához kellenek, de mindarra a számos tevékenységre is, amelyet az egyház a rászoruló országokban végez a kórházakban, az iskolákban. Az olyan műkincsek pedig, mint Michelangelo Pietája nem eladhatók, mivel az emberiség örökségét képezik. És ez igaz az egyház többi kincsére is. Ugyanakkor elkezdték eladogatni az ajándékokat és azokat a tárgyakat, amelyeket a pápa kap.
A hívő nem élhet fáraó módjára
A szegénység mindig központi helyet kap Ferenc pápa gondolataiban, aki kijelenti: ha egy hívő szegénységről vagy hajléktalanokról beszél, mialatt fáraó módjára él, akkor az nem működik. A holland hajléktalan újság szerkesztőinek elárulta a Szentatya, hogy egy szegények nélküli világot szeretne, de az emberi kapzsiság, a szolidaritás hiánya, az önzés mindig ott van és szegényeket termel. Ezért nehéz elképzelnie egy szegények nélküli világot. Az egyháznak is szegénynek kell lennie, mert Jézus hajléktalanként jött a világra és szegénnyé lett. Ez a lényegre való törekvés mindenkinek szól, a világi hívőknek is. Ez persze nem zárja ki, hogy joguk van a méltó élethez, tehát munkához, otthonhoz, földhöz.
A pápa szabadnak érzi magát a Szent Márta-házban
Az interjúban személyesebb témák is előkerülnek, például a konklávéról. Ferenc pápa nem számított rá, hogy megválasztják pápának, és nem veszítette el békéjét, amit Isten kegyelmének tart. Megerősítette, hogy mindaddig megmarad hivatalában, amíg képes lesz elvégezni küldetését. Azt is elárulta, hogy szívesebben lakik a Szent Márta-házban és nem az apostoli palotában, mert itt szabadnak érzi magát, még ha hiányzik is neki az utca. Nem hiányoznak azonban az emberi találkozások, például az általános audienciák alkalmával, vagy amikor plébánialátogatásra megy. A gyermek Bergoglio szeretett focizni, de saját bevallása szerint két ballábas volt. És hogy mi akart lenni négy éves korában? Hentes.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése