Dr. Udvardy György püspök

Dr. Udvardy György püspök
Pécsi Egyházmegye

2015. szeptember 29., kedd

Ferenc pápa a CsVT püspök vendégeihez: Bátorítsátok a családi életre a fiatalokat



Ferenc pápa a CsVT püspök vendégeihez: Bátorítsátok a családi életre a fiatalokat


Ferenc pápa köszönti a püspököket - AFP

A szombat esti nagy családi „fiesta” után Ferenc pápa a szálláshelyén, a philadelphiai Tours-i Szent Márton szeminárium kápolnájában vasárnap reggel negyed tízkor találkozott a Családok Világtalálkozója 300 püspök vendégével, köztük Bíró László családreferens püspökkel és Böcskei László nagyváradi megyéspüspökkel.
Az Isten is sír a kiskorúak megbecstelenítése miatt
Ferenc pápa azon frissiben megosztotta a főpásztorokkal a reggeli élményét a pedofília áldozataival való találkozójáról. „Belevésődött a szívembe mindazon kiskorúak szenvedése és fájdalma, akikkel papok éltek vissza szexuálisan. Állandóan gyötör a szégyen azok miatt, akik a feladata volt ezeknek a kicsiknek a gondozása és most a megbecstelenítésükkel súlyos károkat okoztak. Mélységesen sajnálom, maga az Isten is sír. Ezeket a bűntetteket többé nem tarthatjuk titokban. Elkötelezem magam az egyház féltékeny megőrzésében, hogy védelmezzem a kicsiket és megígérem, hogy minden felelősnek számot kell adnia róla. Ti, ők, a túlélők az irgalom szolgáivá alakultak. Alázattal illesse őket és családjaikat a hálaadásunk óriási bátorságukért, hogy szolgálják Krisztus csatáját a kiskorúakkal való szexuális visszaélés ellen.
Lelkipásztori megfontolások a családról
Spanyol nyelvű beszédében a pápa a családról alkotott lelkipásztori megfontolásait osztotta meg a püspökökkel. A család az egyház számára nem aggodalom forrása, hanem Isten áldásának örömteli megerősítése a teremtés főművében. Az első lelkipásztori lendület éppen ebben ezt az elismerést kéri tőlünk. Az egyház teremtéssel kötött szövetségének alapvető helye a család, mert Isten a teremtés utolsó napját megáldotta családdal.
A világ mára egyetlen nagy bevásárló központtá vált
Korunk mély átalakuláson megy keresztül, mely ránehezedik a családi kötelékek társadalmi és sajnos a jogi kultúrájára is. A keresztény pedig nem mentes ezektől a hatásoktól. Korábban olyan társadalmi környezetben éltünk, amelyben a polgári intézmények és a keresztény szentség szoros és kölcsönös rokonszenvet mutatva támogatták egymást. Most már nincs így. A helyzet hasonlítható a kicsi boltok és anagy bevásárlóközpontok képéhez. Régen a kicsi boltokban, ugyan szerény választékban, de mindent meg lehetett találni az egyén és a család számára is. Az eladók és a vevők között volt egy ismeretség, kölcsönös bizalom, közelség. Az utóbbi évtizedekben egy másik típus alakult ki, a kereskedelmi központoké. Úgy tűnik, a világ mára egyetlen nagy bevásárló központtá vált, ahol a verseny uralkodik, nem adnak többé hitelre, nem lehet bízni a másikban.
A kapcsolatok pusztán csak „közvetítői” a szükségleteinknek
Nincs többé személyes kapcsolat. A jelenkor kultúrája arra ösztönöz, hogy ne kötődj senkihez és semmihez, ne bízz senkiben. A legfontosabb szabály, hogy kövesd az utolsó irányzatot és így van még vallási síkon is. Az egyetlen fontos és meghatározó, a fogyasztás. Fogyasztani kapcsolatokat, barátságokat és vallásokat. A következmények nem számítanak. A kapcsolatok, a kötelékek így puszta „közvetítői” a szükségleteinknek. Ez az arctalan viselkedés olyan kultúrát teremt, mely leselejtez mindent, ami nem hasznos. A társadalmunkból egy roppant tágas multikulturális üvegkirakatot csináltunk, néhány fogyasztó gusztusa szerint, miközben nagyon sokan vannak azok, akik az uraik asztaláról lehulló morzsákból táplálkoznak (Mt 15,27).
Óriási a kulturális sérülés, a gyökeres magány
Óriási a kulturális sérülés, a gyökeres magány, melyekbe tömegek kényszerülnek. Követik a „lájkolást”, a „nekem tetszik” világát és bármiféle társadalmi háló „követőivé” lesznek, de leszünk mi is és így követjük a kortárs társadalom ajánlotta utakat. Vajon elítélhetjük-e ezért a fiataljainkat, akik ebben a világban nőttek fel? – tette fel a kérdést a pápa. Miért hallgassák ők papjaiktól, hogy „régen ez jobb volt”, hogy „ha ez így megy, hol végezzük?”. Nem ez a helyes út. Nekünk pásztoroknak inkább kísérni kell őket, gondozni, nevelni, mert a világnak szüksége van egy pasztorális megtérésre!
Az evangélium nem egy fogyasztásra váró termék
Az evangélium nem egy fogyasztásra váró termék. A mai „lebutító” kultúra, miközben fogyasztásra ösztönöz, lebeszéli a fiatalokat a döntésről, akiket éppen emiatt egy tudattalan félelem, szorongás tölt el. Lebénulnak a legszebb és legmagasztosabb helyzetekben. Ezért halasztják el a házasságokat, jobbléti körülményekre várakozva. Közben telik az idő, ízetlenül. Ferenc pápa utalt a Kongresszusban mondott beszédére, hogy a jelen kultúra arra ösztönzi a fiatalokat, hogy ne alapítsanak családot, mert egyfelől hiányzanak a hozzá szükséges anyagiak, másfelől pedig kényelmesebb így élni. Ez a mának a kísértése: Ne alapíts családot!
Ezzel szemben nekünk pásztoroknak minden erőnkkel lelkesíteni kell az embereket, hogy szülessenek családok az Isten áldásának megfelelően. Ne a jelen helyzet körülményeinek az ócsárlásával foglalkozzunk, hanem őszintén hívjuk arra a fiatalokat, hogy bátran döntsenek a házasság és a család javára. Fel kell őket lelkesíteni, hogy vállalják a termékenység és az élet  kockázatát!
A püspök szent szókimondással buzdítson, kérje a diakónusok segítségét a papok számára
Egy olyan kereszténység, mely nem cselekszik sokat, de végtelen sokat magyarázkodik, zsákutcába kerül. A püspök valóban örömhírről beszéljen. A családok lesznek azok, melyek átalakítják ezt a világot és a történelmet. A pásztornak őrködnie kell a bárányok álma, élete és növekedése felett. Ne féljen a személyes kapcsolatoktól, álljon mellettük. Ferenc pápa a püspökök kettős feladatáról is szólt. Először is éljenek Istennel személyes, családias kapcsolatban, amit leginkább az imádságon keresztül töltenek be. Aztán bátran prédikáljanak, hirdessék az ország örömét. A pápa utalt a korai egyház tapasztalatára, hogy amikor az apostolok nem győzték az egyre növekvő munkát, diakónusokat választottak maguk mellé.
Egy jelképes kérés: a Cobrei kegykép kapocs Kuba és az Egyesült Államok között
Beszéde végén Ferenc pápa azt kérte a Családok Világtalálkozója 300 püspök vendégétől, hogy fejlesszék és erősítsék a kapcsolatot az egyház és a családok között. És egy kéréssel fordult az amerikai püspökökhöz. Kubában az ottani püspökök rám bízták a Cobre-i Szűzanya egy képét, hogy adjam itt az Államokban egy kubai közösségnek. Titeket kérlek, hogy találjatok egy ilyen közösséget. Előre is köszönöm.
 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése