Dr. Udvardy György püspök

Dr. Udvardy György püspök
Pécsi Egyházmegye

2015. augusztus 31., hétfő

A torinói érsek pásztorlevele: minden karitász egység fogadjon be öt menekültet



A torinói érsek pásztorlevele: minden karitász egység fogadjon be öt menekültet


Cesare Nosiglia torinói érsek szombaton közzétett pásztorlevelében az érsekség híveihez és a lakossághoz is szól a menekültügy kérdésében. Arra szólítja fel egyházmegyéje karitász egységeit, hogy átmeneti megoldásként, ha tudnak, fogadjanak be öt menekültet, de kéri az egyes családokat, hogy ahol lehetséges, ott lássanak vendégül egy menekültet. A torinói érsek körlevele először a fennálló helyzetet elemzi, kitérve a két szélsőséges válaszadás csapdájára, majd konkrét megoldásokat javasol.
Kerüljük a cinikus populizmust és a mesterkélt jóságoskodást
Ebben a nyári időszakban támadt a menekültek befogadásának a problémája a maga súlyosságában, azon menekülteké, akik közül számosan érkeznek a mi hazánkba is, miként más európai országba, hogy elmeneküljenek saját hazájukból az ottani tragikus harcok, erőszak és szélsőséges szegénység elől. Ebből számos, keserű vita és szembenállás született.  Mindnyájan érezzük, hogy a médiumok által is szított feszültség nem segít abban, hogy kiegyensúlyozottan és nagylelkűen szembesüljünk ezzel a vészhelyzettel, mely minden társadalmi réteg elkötelezettségét igényli, és amely elkerüli a cinikus populizmus vagy a mesterkélt jóságoskodást.
A szükséget szenvedő személyt helyezzük a központba
A fölszított félelmek kihasználása és a riogatás az elutasítás magatartását eredményezi, mely bezárja a szívét és elaltatja a felelősségét azon erős kötelezettség felelősségével szemben, amit az Úr ajánl nekünk és aminek visszhangot kell keltenie a hívek és a polgárok lelkiismeretében és szívében: idegen voltam és befogadtatok. A mesterkélt jóságoskodás megakadályozza a probléma értelmes kezelését, amit a befogadás fölvet. Ezekkel a kérdésekkel olyan akarattal kell szembesülni, mely a szükséget szenvedő személyt helyezi a központba, és amelyek felszólítanak mindnyájunkat, nemcsak az intézményeket, a szolidaritás és az igazság szavainak adott igazi jelentés értelmében.
Köszönet az eddigi munkáért. 500 menekültet befogadtunk
Az érsek megköszöni az egyházmegye migráns-pasztorális hivatalának, a karitásznak, a plébániáknak, a szerzetesházaknak, a magánszemélyeknek az eddig végzett munkáját, ám kijelenti, hogy most még több erőfeszítés kell, ami áldozattal jár ugyan, de a szeretet evangéliuma iránti konkrét tanúságtétel révén elérhető.
Tudatában annak, hogy mivel jár az elkötelezettség, az érsek azt kéri az egyházmegye karitász-egységeitől, hogy készítsenek egy konkrét, rendkívüli befogadási programot a kényszer-migrálás áldozatainak a megsegítésére. Az egyházmegye a maga intézményi rendszerében eddig 500 menekültnek adott otthont, ehhez jön még sok plébániai és családi kezdeményezés. A vészhelyzet súlyosbodása most egy másfajta intézkedést igényel, mégpedig kisebb számú csoportoknak kapilláris rendszerű, szerteágazó befogadását nemcsak a központokban, hanem az egyházmegye egész területén.
Kicsi befogadóhelyek kapilláris rendszere
Kérem tehát a Karitász és a Szent Vince szolgálat moderátorait és felelőseit, hogy minden lelkipásztori egységben egy vagy több, átmeneti befogadóhelyet alakítsanak ki, lehetőségeket keresve a plébániákon, szerzetes- és egyéb egyházi intézményekben. Vonják be a hívek közösségeit is, hogy felelősséget érezzenek és támogatást nyújtsanak.
Szolidaritással a leselejtezés kultúrája ellen
Nemcsak éjjeli szállásról van szó, mint a hajléktalanok számára, hanem teljes vendéglátásról, néhány hónapon át, azon igényeknek és jelzéseknek megfelelően, melyet a közintézmények szolgáltatnak majd. Ez a szerteágazó, kapilláris kezdeményezés, lehetővé téve, hogy családok is legyenek készek a menekültek befogadására a házukba, nagyon pozitív gyümölcsöt eredményezhet. Túl a befogadottak nagyobb számán, a keresztény és civil közösségek részéről a felelősségvállalásnak egy olyan akciója bontakozik ki közösségi és egyéni szinten, mely elutasítja a leselejtezés kultúráját, amiről Ferenc pápa oly sokat beszélt az idősek, a szegények, a betegek, a fogyatékosok, a munkanélküliek, az álláskeresők és az ártatlanul kilakoltatottak esetében. Az egyházmegye elsősorban őket segíti, de a befogadásnak ez a mostani kibővítése nem kisebbíti az ő támogatottságukat, hanem kiterjeszti mindazokra is, akik a nyomor és az elhagyatottság állapotában vannak.
Szervezett, koordinált munka
Azért, hogy ez a bizonyos szempontból kényes kezdeményezés rendezetten valósuljon meg, arra kérem az egyes lelkipásztori egységeket, hogy jelentkezzenek az egyházmegye migráns lelkipásztori hivatalánál, mely egységben az egyházmegyei karitásszal, koordinálja az információkat és a program megvalósítását. Mária Consolata  és a nagy szociális szentek segítsenek bennünket teljesen betölteni ezt a szeretetből és hitből fakadó kötelességünket. Szívbéli áldással,
Cesare püspök, atyád és barátod
Torinó, 2015. Augusztus 29.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése