Dr. Udvardy György püspök

Dr. Udvardy György püspök
Pécsi Egyházmegye

2014. július 6., vasárnap

Ferenc pápa: Jézus meghívása mindenkinek szól



Ferenc pápa: Jézus meghívása mindenkinek szól


Július 6-án délben Ferenc pápa a vatikáni Apostoli Palotában lévő dolgozószobája ablakából intézett beszédet a Szent Péter teret megtöltő hívekhez az Úrangyala imádság előtt – tájékoztat a Vatikáni Rádió.


A Szentatya beszédében utalt Jézus szavaira, melyeket a vasárnapi evangéliumban hallhattunk (Mt 11,28): „Jöjjetek hozzám mindnyájan, akik elfáradtatok és meg vagytok terhelve: én felüdítlek titeket.”
Amikor Jézus ezt mondja, olyan emberekre gondol, akikkel minden nap találkozik Galilea utcáin: sok egyszerű ember, szegények, betegek, bűnösek, kirekesztettek – mondta Ferenc pápa. – Ezek az emberek mindig követték Jézust, hogy hallgassák szavát, amely reményt adott nekik! Jézus szavai mindig reményt adnak! Maga Jézus kereste a fáradt és kimerült tömegeket, melyek olyanok voltak, mint a pásztor nélküli juhok (vö. Mt 9,35-36). Azért kereste őket, hogy hirdesse nekik Isten Országát, és sokakat meggyógyított testben és lélekben. Most mindnyájukat magához hívja: „Jöjjetek hozzám!” – és megígéri nekik az enyhülést és felüdülést.
Jézusnak ez a hívása napjainkig tart: hogy eljusson fivéreinkhez és nővéreinkhez, akik bizonytalan életfeltételek súlya és nehéz egzisztenciális helyzetek nyomása alatt élnek, melyek sokszor nélkülözik a helyes vonatkozási pontokat. A szegény országokban, de a gazdagabb országok perifériáin is olyan sok fáradt és kimerült ember él az elhagyatottság és a közöny elviselhetetlen súlya alatt. Milyen rosszat tesz a szükséget szenvedőknek az emberi közöny! – mutatott rá a pápa. – És még rosszabb a keresztények közömbössége!
A társadalom peremén sok férfi és nő a mélyszegénység, az elégedetlenség és a kudarcérzés megpróbáltatásait éli. Sokan arra kényszerülnek, hogy kivándoroljanak hazájukból, kockára téve életüket. Nagyon sokan vannak azok, akik minden nap viselik a súlyát egy olyan gazdasági rendszernek, amely kizsákmányolja az embert olyan elviselhetetlen igát kényszerítve rá, amelyet a kevés kiváltságos nem akar hordozni. A mennyei Atya minden ilyen gyermekének Jézus ismételten mondja: „Jöjjetek hozzám mindnyájan”. De azoknak is mondja, akik mindent birtokolnak, de szívük üres, Isten nélküli. Jézus hozzájuk is intézi hívását: „Jöjjetek hozzám”. Jézus meghívása mindenkinek szól. De különösen azoknak, akik jobban szenvednek – hívta fel a figyelmet a Szentatya.
Jézus mindenkinek felüdülést ígér, de meghívása olyan, mint egy parancsolat: „Vegyétek magatokra igámat, és tanuljatok tőlem, mert szelíd vagyok és alázatos szívű” (Mt 11,29). Az Úr igája abban áll, hogy testvéri szeretettel magára veszi mások terheit. Miután Krisztus felüdített és megvigasztalt bennünket, nekünk is az a feladatunk, hogy felüdülést és vigaszt nyújtsunk testvéreinknek, szelíden és alázatosan, követve a Mester példáját – tanított vasárnap déli beszédében Ferenc pápa. – A szív szelídsége és alázata nemcsak abban segítenek bennünket, hogy magunkra vegyük mások terhét, hanem abban is, hogy mi ne terheljük őket személyes nézeteinkkel, ítéleteinkkel, bírálatainkkal vagy közönyünkkel.
Fohászkodjunk a Szűzanyához, aki palástja alá gyűjti a szenvedő és kimerült embereket: járjon közbe, hogy egy megvilágosodott hit és az életünkkel való tanúságtétel révén enyhítsük mindazok sorsát, akiknek szükségük van segítségre, gyöngédségre, reményre – kérte végül a Szentatya.
Az Úrangyala elimádkozása után Ferenc pápa külön köszöntötte Molise tartomány lakóit, akik előző nap, szombaton szép szülőföldjükön szívükbe is befogadták őt. „Szívélyes fogadtatás volt: soha nem fogom elfelejteni!” A pápa köszöntötte Salzano plébániájának híveit is, akik a trevisói egyházmegyéből érkeztek. Itt szolgált plébánosként Giuseppe Sarto atya, a későbbi Szent X. Pius pápa, aki 100 évvel ezelőtt hunyt el (1914. augusztus 20-án).
Mielőtt mindenkinek szép vasárnapot és jó ebédet kívánt volna, Ferenc pápa ismételten kérte a híveket, hogy imádkozzanak érte. És ő is imáiról biztosította az embereket.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése