Dr. Udvardy György püspök

Dr. Udvardy György püspök
Pécsi Egyházmegye

2017. február 17., péntek

Likaóniai Szent Mariamné



Szent Mariamné

Mariamné Fülöp apostol leánytestvére volt. Tisztasági fogadalmat tett, és testvérével és Bertalan apostollal együtt volt, megosztva velük az apostoli munka nehézségeit. Börtönt is szenvedtek mind hárman. Fülöp apostol halála után Likaóniában hirdette az evangéliumot. Ott is hunyt el békében.


A Szentszék összehangolt cselekvést sürget az óceánok védelmében



A Szentszék összehangolt cselekvést sürget az óceánok védelmében

A nemzetközi, regionális és helyi politikát egyaránt ösztönzi a Szentszék a tengerek és óceánok biodiverzitásának védelmére, illetve mindazoknak a tevékenységeknek a felszámolására, amelyek visszaélések következtében pusztítják ezt a gazdagságot.

Bernardito Auza érsek, a Szentszék állandó megfigyelője az ENSZ New York-i székhelyén felszólalt egy ENSZ-konferencia előkészítő bizottságában, amely február 15–16-án ülésezett.
A megbeszélésen a 2030-ra kitűzött Fenntartható Fejlődési Célok (Sustainable Development Goals) 14. pontjával foglalkoztak, ami az óceánok, tengerek és tengeri erőforrások védelmére és fenntartható használatára irányul.
A vatikáni képviselő felhívta a jelenlevők figyelmét Ferenc pápa Laudato si’ kezdetű enciklikájának arra a részére, ami a jelenlegi ökológiai válságról szól: a tengerek szennyezéséről, elsavasításáról, a víztartalékok csökkenéséről, a biológiai sokféleség (biodiverzitás) elvesztéséről, a tengeri és partmenti ökoszisztéma pusztulásáról. Ezekkel foglalkozik az ENSZ által elindított párbeszéd is. A dialógus alapját képező alapelvek: a teremtett világ tisztelete, a közjó, minden ember méltósága és a mindenkit megillető igazságosság.
Bernardito Auza idézte Ferenc pápa meggyőződését, miszerint nem lehetséges megfelelő módon szembenézni az emberi viselkedés környezetre ható negatív következményeivel anélkül, hogy figyelembe vennénk e viselkedés okait és hatásait. Az érsek rámutatott annak szükségességére, hogy az akcióterv különböző szinteken vonja be a döntési folyamatba a politika és a gazdaság, illetve a jog és a tudomány, a filozófia és a kultúra világát. Fontos, hogy az etikai és vallási intézményeknek is szerepet adjanak, mert az ökológiai problémák elleni küzdelemnek morális és spirituális dimenziója is van.
A cselekvés három szintje a nemzetközi, regionális és helyi politika. A Szentszék ezek összehangolását ösztönzi a tengerek és óceánok biodiverzitásának védelme érdekében, illetve mindazoknak a tevékenységeknek a felszámolására, amelyek visszaélések következtében pusztítják ezt a gazdagságot. Közös megközelítést kell kialakítani minden szektorban, amelyek az óceánok szennyezésének és elsavasításának csökkentését keresik a fenntartható és az alacsony mértékű halászat elősegítésével, az úgynevezett fejlődő országok szegény lakossága szükségleteinek elismerésével, valamint a nemzetközi, regionális és helyi törvények gyakorlati alkalmazásával. Egyetlen hiteles partnert sem szabad kizárni ebből a párbeszédből – hívta fel a figyelmet Bernardito Auza érsek.


Életünk értelmét.



Jézusnak a mai evangéliumban mondott beszédét akkor értjük meg, ha figyelembe vesszük, hogy közvetlenül szenvedésének megjövendölése után mondta ezeket. Saját sorsa után arról beszél, hogy milyen sors vár tanítványaira és mindazokra, akik követik őt. A Krisztus-követő emberek számára is kereszthordozást jelent az élet, amelynek végső célja az örök élet elnyerése. Hiába teszünk bármit, ha az nem a Jézus iránti hűségünkből fakad és nem az üdvözölés a célja. Életünk értelmét és célját Krisztus életében ismerhetjük fel, aki lemondott életéről, és meghalt értünk. Vallási életünkben az elsődleges szempont mindig a saját lelkünk üdvössége. De mégsem marad a vallásosság "magánügy", hiszen késznek kell lennünk arra, hogy hitünket megvalljuk a világ előtt. E tanúságtétel lehet az egyik mércéje annak, hogy mennyire vesszük komolyan Jézus követését és mennyire köteleztük el magunkat mellette. Az örök élet dicsőségébe a hűségesek juthatnak el.
A hit, reményeink valósága, s a nem látott dolgok igazolása. A hit új ismereteket ad, és eligazít az eljövendő dolgokon. De törekedni kell rá és aki megkapta a hit ajándékát, annak növekednie kell általa.


Évközi 6. hét péntek



Évközi 6. hét péntek


Újra és újra a bábeli torony építésének láza fogja el az emberiséget. A történelem világhódító birodalmak története, melyek mind ugyanazt a célt tűzték ki maguk elé: összefogni a világot egyetlen hatalom alatt, egységessé tenni az emberiséget egy kiválasztott nép vezetésével, el nem múló, örök birodalmat létrehozni a földön. Ezek a kísérletek sorra meghiúsultak, de a szemünk láttára épül az új bábeli torony, a szabadkereskedelmi egyezményekkel megtámogatott, egységes, globalizált világ. Nekünk, keresztényeknek is állást kell foglalnunk, nem maradhatunk tehetetlenül sodródó bábok az események forgatagában. Szép és jó az egyetemes embertestvéri összefogás nemes és valóban szent ügyekben, de határozott ellenállással kell viszonyulnunk egy olyan világhatalom kiépítésének kísérletéhez, melynek szabályai semmibe veszik Isten jogait és a tízparancsolat lelkiismeretbe írt, az emberiségnek meghirdetett törvényeit (de még az országok és nemzetek törvényeit is).

Ez nem az az ökumenizmus, egyetemesség, amelynek alapját Isten rakta le a teremtéskor, amikor az ő képére és hasonlatosságára teremtette meg az embert, és felszólította, hogy hajtsa uralma alá a földet. És nem az az egység, amelyet Jézus Krisztus, Isten szent Fia szerzett meg kiontott vére árán, lerontva a belső válaszfalat a népek, nemek, társadalmi osztályok között. A bábeli torony bűnös építmény, mert anyagába mindig embervér keveredik: leigázott népek, fajuk, bőrszínük miatt elhurcolt tömegek, megszületni nem hagyott magzatok, egészségük, erejük fogytán haszontalanná vált öregek vére. Ilyen anyagból nem lehet égig érő tornyot építeni. Az ilyen célokért való összefogás, egyetértés nem lehet tartós, mert az ember legmélyebb hivatása ellen szól.

Urunk Jézus, add meg nekünk, kérünk, hogy szívünkbe fogadjuk szavaidat a mai Evangéliumból, és ne szégyelljünk Téged ebben a parázna, elfajult és bűnös korban. Segítsen bennünket kegyelmed, hogy összefogjunk minden jó akaratú emberrel a nyilvánvaló jó célok érdekében, de felemeljük szavunkat az Isten- és emberellenes érdekek térnyerése ellen.