Dr. Udvardy György püspök

Dr. Udvardy György püspök
Pécsi Egyházmegye

2016. augusztus 16., kedd

Ferenc pápa üzenete a „Hidak tengere” délolaszországi kezdeményezéshez



Ferenc pápa üzenete a „Hidak tengere” délolaszországi kezdeményezéshez


Mediterrán tengerpart Pugliaban

Ferenc pápa Pietro Parolin bíboros-államtitkár aláírásával üzenetet küldött az olasz csizma legdélibb apuliai sarkán, Santa Maria in Leuca-ban tartott nemzetközi találkozóra, melyet a „Mediterráneum, a hidak tengere” címmel tartottak a múlt hétvégén. Az üzenetet augusztus 9-én írták alá a Vatikánban és kedden jelent meg a Santa Maria in Leucai egyházmegye hivatalos honlapján.
A migráns testvérek jelenlétét tekintsék az emberségben való növekedés, a találkozás, a kultúrák és vallások közötti párbeszéd kedvező lehetőségének
„A Mediterráneum, a hidak tengere mottóval rendezett nemzetközi találkozó alkalmából a Szentatya szívélyes üdvözlettel fordul a résztvevőkhöz és azt kívánja, hogy a több ország fiataljainak a részvételével tartott rendezvény megújult elkötelezettségre indítsa őket a befogadás és a szolidaritás kultúrájának az előmozdításában, mely a népek közötti testvériséget és a békét szolgálják. Ferenc pápa üzenete arra bátorít, hogy a migráns testvérek jelenlétét tekintsék az emberségben való növekedés, a találkozás, a kultúrák és vallások közötti párbeszéd kedvező lehetőségének, mely alkalmat ad az evangéliumi szeretet tanúsítására. Ezekkel az érzésekkel kéri a Szentatya Szűz Mária anyai pártfogását a résztvevőkre és szívből adja rájuk apostoli áldását”.
A pápai üzenet címzettje Vito Angiuli püspök, az Ugento - Santa Maria in Leuca egyházmegye főpásztora, akivel a Vatikáni Rádió olasz adása riportot készített a találkozó során közzétett dokumentumról.
Interjú a helyi püspökkel: Mindenekelőtt a fiatalok nevelésére számítunk…
Hogyan született az ötlet?
A kezdeményezés a helyi egyházi kulturális tevékenységből született az olasz püspökkar támogatásával, mely éppen itt délen, a népek és kultúrák találkozási pontján akar párbeszédet és találkozást teremteni a vallások és különböző érzékenységek között.
Melyek a dokumentum alapvető pontjai?
A dokumentum címe egyúttal a találkozó mottója. A „Mediterráneum, a hidak tengere” elnevezés hangsúlyozza, hogy ez a földrajzi térség legyen természetes pont Európa és a Mediterráneum között, szem előtt tartva a mostani legújabb jelenségeket is, tehát azokat a problémákat és konfliktusokat, melyeket a Földközi tenger közepén látunk, egyértelmű hivatkozással mindarra, amiről Ferenc pápa péteri szolgálata kezdete óta folyamatosan beszél.
A dokumentum, mint egyfajta „Leucai charta” miként próbálja felkelteni a kormányok és a közvélemény érzékenységét a mind hatékonyabb és szolidárisabb befogadásra?
Mi mindenekelőtt a fiatalok nevelésére számítunk. A találkozó dialógusain mintegy 130-140 fiatal vett részt és ezekre az alkalmakra úgy tekintünk, mint az „együttlét asztalaira”, vagyis olyan lehetőségekre, ahol szabadon lehet beszélgetni és vitatkozni a különféle témákról. Ők, a fiatalok lesznek ennek az üzenetnek a zászlóvivői, amikor visszatérnek a hazájukba. Szem előtt kell tartani, hogy ez az első ilyen találkozó, és reméljük, hogy mindez a jövőben megismétlődhet, sőt szeretnénk ezt a mostani összejövetelt tovább bővíteni”.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése